Vegetariáni

VEGETARIÁNSTVÍ A ŽIVOTNÍ STYL I nás najdete několik restaurací, které se zabývají prodejem vegetariánské stravy. Proto věnujeme tento článek i jim.

Změna ve stravování přináší celkovou změnu ve vašem životě. Vegetariánem se nestanete hned, ale postupně. Jedná se o změnu celkového životního stylu. Je také velmi často spojené s jógou a ostatními východními technikami. Někdo začne u jógy a postupně zjišťuje, kolik je kolem něj vegetariánů. Někdo začne revitalizací stravování a pohyb přidá až později. Každopádně je vegetariánství součástí celého komplexu činností, které by měli vést ke zdravému, dlouhověkému a zároveň spokojenému životu. Bylo prokázáno, že je mezi vegetariány minimum kuřáků a většina z nich se zdržuje popíjení alkoholu. Jsou však lidé, kteří svůj životní styl nezmění, pouze přejdou na bezmasou stravu.

DĚLENÍ VEGETARIÁNŮ

Vegetariáni odmítají jíst úplně či částečně potraviny živočišného původu. Podle toho, jaké živočišné potraviny jsou ochotni pozřít, je dělíme do „podskupin“:

Semi- nebo také demi-vegetariáni – nejedí pouze červené maso, tj. hovězí, skopové, vepřové, zvěřinu. Zato ale jedí ryby, někteří i drůbež, konzumují také mléko, mléčné výrobky a vejce.

Pesco-vegetariáni – nejedí žádné maso mimo ryb. Ze živočišných potravin konzumují mléko, mléčné výrobky a vejce.

Lakto-ovo vegetariáni – nejedí žádné maso ani ryby. Konzumují mléko, mléčné výrobky a vejce. Tato forma vegetariánství je v současné době v západních státech světa nejrozšířenější.

Lakto-vegetariáni – nejedí maso, ryby ani vejce. Ze živočišných potravin konzumují pouze mléko a mléčné výrobky.

Vegani – přísní vegetariáni, nejedí žádné živočišné potraviny – veškeré druhy masa, ryby, mléko, mléčné výrobky ani vejce. Někteří z nich nejedí dokonce ani včelí med. Jejich strava se skládá z obilovin, ovoce, zeleniny, ořechů a luštěnin.

Frutariáni – nejedí žádné živočišné potraviny - maso, ryby, mléko, mléčné výrobky a vejce, nejedí ani luštěniny a obiloviny. Konzumují jen čerstvé nebo sušené ovoce, ořechy, med a olivový olej.

ZAVŘÍT
Odkud chcete objednat?
Kam chcete objednávku dovézt?